Kiekvienas darbuotojas turi būti pasitikrinęs sveikatą. Tiesa, neretai manoma, kad tiek sveikatos tikrinimas, tiek darbo sauga tėra formalumas, reikalaujantis daug laiko ir pastangų. Vis dėlto, specialistai primena – darbdavys, žinantis darbuotojo sveikatos būklę, gali paskirti konkrečiam asmeniui tinkantį darbo krūvį ir sumažinti profesinių ligų riziką.
Privalomoji darbuotojų sveikatos patikra apibrėžiama LR darbo kodekso reikalavimais bei Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymu. Apie privalomąją sveikatos patikrą kalba ir kiti teisės aktai, kurie nurodo, kad reguliarus sveikatos tikrinimas yra būtinas, siekiant sužinoti, ar darbuotojas gali atlikti numatytą darbinę veiklą, t. y., ar asmuo gali dirbti konkrečiomis darbo sąlygomis. Sveikatos patikra yra vienas esminių reikalavimų, kuriuos kelia darbo sauga, siekdama sumažinti nelaimingų atsitikimų skaičių, išvengti traumų ir profesinių ligų.
Teisės aktuose nurodyta, kad už darbuotojo sveikatos patikrą yra atsakingas darbdavys. Įmonės vadovas ar jo įgaliotasis asmuo darbuotojo medicininėje kortelėje nurodo pavojingus darbo rizikos veiksnius. Primename, kad Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatyme yra nurodyta ir išsamiai paaiškinta, kokiomis sąlygomis darbuotojams reikia atlikti sveikatos patikrą ir kaip dažnai tai daryti. Teisės aktuose apibrėžiamos veiklos sritys, kurių darbuotojams būtinas privalomasis sveikatos patikrinimas. Šiai kategorijai priskiriami pamaininiai ir naktimis dirbantys asmenys, maisto gamybos sričių darbuotojai, asmenys, dirbantys su fiziniu krūviu, aukštyje, su kenksmingomis biologinėmis ir cheminėmis medžiagomis. Be to, rizikos grupei priskiriamas ir darbas kompiuteriu.
Siekiant pasirūpinti darbo sauga, kiekvienas darbuotojas, kurio atliekama veikla yra veikiama profesinės rizikos veiksnių, sveikatą turi pasitikrinti prieš įsidarbindamas, o vėliau sveikatos patikrą atlikti reguliariai, remiantis bendrovėje galiojančiu darbuotojų sveikatos patikros grafiku. Primename, kad sveikatos patikra atliekama darbo metu. Jei darbuotojas atsisako tikrintis sveikatą numatytu laiku, jis yra nušalinamas nuo pareigų. Minėtasis atsisakymas traktuojamas kai šiurkštus darbo pareigų pažeidimas, už kurį darbuotojas gali būti atleidžiamas.
Tinkamai vykdoma darbuotojų sveikatos kontrolė padeda išvengti nelaimingų atsitikimų ir sumažina profesinių ligų skaičių. Kad išvengtumėte nesklandumų, gydymo įstaigai turite pateikti visus reikalingus ir tinkamai užpildytus dokumentus. Jei minėtieji dokumentai yra netvarkingi, eikvojamas ne tik darbuotojo, bet ir darbdavio laikas, kadangi šio proceso metu yra sutrikdomas darbo procesas. Siekiant sumažinti sveikatos patikros rūpesčius, daugelis bendrovių organizuoja sveikatos patikrą įmonėje, darbdaviui ir kolektyvui patogiu laiku. Paprastai minėtosios bendrovės ne tik patikrina darbuotojų sveikatą, bet ir sutvarko visą būtiną dokumentaciją.